Broadway jazz

Solo disponible en BuenasTareas
  • Páginas : 2 (257 palabras )
  • Descarga(s) : 0
  • Publicado : 25 de marzo de 2011
Leer documento completo
Vista previa del texto
Broadway jazz
Styl wywodzi się z amerykańskiego tańca scenicznego i estradowego, który wyrósł z korzeni białej i kolorowej społeczności Ameryki. Jest kompilacją tańca jazzowego, swinga, country,rytmów karaibskich z Antyli. Jest typowy dla teatrów i kabaretów na Brodwayu. Tak jak bogata melodycznie i rytmicznie jest muzyka musicalowa, tak samo bogaty pod względem ekspresji iformy jest broadway jazz. Ten styl wyraża najróżniejsze uczucia, od euforycznej radości do subtelnej melancholii. Potrafi być niesamowicie kobiecy, sexy i jednocześnie wyzywająco męski, może byćprzepełniony liryzmem, kpiną czy gniewem. To feeria ludzkich emocji. Abyosiągnąć taką interpretacyjną elastyczność, twórcy broadway jazzu sięgają do wielu rodzajów i technik: do tańca jazzowego, klasycznego i pantomimy, do tańca rewiowego i stepowego, do folkloru i tańcówtowarzyskich, etnicznych i charakterystycznych.
Taniec jazzowy
Współczesny taniec jazzowy składa się z wielu podstawowych elementów i różnych stylów. Stanowi mieszankę etnicznych tradycji i technik,zawiera elementy tańca wielu narodów. Jest połączeniem baletu, tańca modern i tańca akrobatycznego, wykonywanego do muzyki jazzowej. Interesujące jest, że w żaden sposób nie ogranicza on fantazjipedagoga i choreografa. Podstawą są tu dwa elementy: rytm i policentryzm. Oba wywodzą się z tańca afrykańskiego, co prowadzi nas do miejsca pochodzenia tańca jazzowego – Afryki.
Musical
Termin ten określazarówno utwór dramatyczno-muzyczny, jak i typ spektaklu. Początkowo używany był zgodnie ze swym podstawowym znaczeniem, dla podkreślenia wykorzystania w dziele muzyki.Tradycyjny musical zawiera sceny mówione, śpiewane i tańczone. Korzysta z różnych gatunków muzycznych i różnych...