Licenciada

Solo disponible en BuenasTareas
  • Páginas : 2 (340 palabras )
  • Descarga(s) : 0
  • Publicado : 18 de enero de 2012
Leer documento completo
Vista previa del texto
Kategorie wszystkie
Profilowanie kryminalne
środa, 23 lutego 2011 12:22

Skocz do komentarzy
Kilka dni temu miałem przyjemność wystąpić w radiu Tok FM z „pogadanką” na temat profilowaniakryminalnego. Pretekstem było ukazanie się książki słynnego profilera Paula Brtittona „Profil mordercy” – psychologa, którego gwiazda przez wiele lat świeciła jasnym blaskiem. Niestety, w 1992 roku Brittonzanotował wpadkę (wytypował podejrzanego o zabójstwo modelki Rachel Nickell, któremu nie udało się jednak postawić zarzutów) i wypadł z obiegu.

Rzecz w tym, że wraz z jego upadkiem, pojawiła sięcała rzesza krytyków profilowania kryminalnego, którzy zgodnym chórem zaczęli wygłaszać tezy, jakoby profilerzy niemal w niczym nie różnili się od wróżbitów i jasnowidzów, a ich analizy są wyssane zpalca. Podobny zresztą pogląd wyrazili autorzy (praca zbiorowa) książki „50 wielkich mitów psychologii popularnej”. Przywołując przykład osławionego snajpera z Waszyngtonu (duet dwóch strzelców zabiłdziewięć osób w 2002 roku) i nietrafionych analiz profilerskich, wpisali się w nurt krytyki.

Nie jestem profilerem, ale – jako redaktor „Śledczego” –przybywam w ich towarzystwie i mam możliwośćobserwowania pracy biegłych w szerszym zakresie, niż tylko jakaś wybiórcza sprawa, która ma udowodnić nieprzydatność profilowania. I wiem, ile pożytecznej pracy – mam na myśli nasze polskie podwórko –wykonali policyjni psychologowie, wspierając śledczych w pogonie za sprawcami brutalnych zabójstw. Oczywiście – wiele profili „chybia celu”; zdarza się także, że sprawcy pozostawiają „podpisy”, którewyprowadzają nawet doświadczonych ekspertów w pole. Ale nie myli się ten, kto nic nie robi. Poza tym raporty profilerów nigdy nie stanowią dowodów (choć tak się dzieje w hollywoodzkich filmach), a jedynieposzlaki, tropy dla kryminalnych.

Tym, którzy krytykują, radzę więc bardziej wnikliwą lekturę materiałów spraw, w których pojawili się profilerzy – ich „wróżenie z fusów” naprawdę oparte jest na...
tracking img