Nietsche

Páginas: 2 (309 palabras) Publicado: 9 de septiembre de 2012
Według mnie najważniejsze założenia nihilizmu to:

1. pogląd filozoficzny, głoszący, że wszystko jest względne, negujący znaczenie wartości i norm przyjętych w danej epoce, zwłaszcza wielkichwartości duchowych i sakralnych; także: światopogląd oparty na podobnych przesłankach, nie ma nic, co by było pewne, bezwzględnie dobre, na czym by można oprzeć życie.
2. To pogląd negującyogólnie przyjęte w społeczeństwie wartości, głoszący, że nie obowiązują – zwłaszcza jego zwolenników – żadne tradycyjne normy: Kościół zwalcza nihilizm, popularny w niektórych kręgach młodzieży.fr. nihilisme od łac. nihil ‘nic’

A wiec moim zdaniem ten Twój tekst cały jest przepojony ideą nihilizmu. Nic nie obowiazuje ,na żadnych wartościach nie można się oprzeć , życie jest niepewne, męczące ,jawisię jako zagrożenie:

O zyciu w kazdej epoce mowiono tak samo , nic nie jest warte , z kazdych ust slychac ten sam dzwiek pelen melancholi i watpliwosci , pelny zmeczenia zyciem , pelny sprzeciwieniasie zyciu , Nawet sokrates powiedzial ze zyc to jest byc chorym przez dlugi czas , nawet on byl zmeczony , co to oznacza? w innych czasach powiedziano by sie , pesymistycznie ze w tym kryje sieprawda”
Wyraźnie dochodzi także do odrzucenia wszelkich tradycyjnych autorytetów i norm, powszechnie szanowani kreujący swoje poglądy myśliciele według nihilistów to zwykła grupa dekadentów niezdolnych dogenerowania prawd ostatecznych które zresztą i tak nie istnieją.
Prawda i mądrość jest porównana do kruka który żywi się padliną…..tak właśnie nihiliści dyskontują pojęcie czegoś co nie istniejeczym wyraźnie gardzą .Według nich przecież żadne mądrości uniwersalne ,ponadczasowe po prostu nie istnieją! A wiec życia nie można oprzeć na czymś tak ulotnym i nietrwałym. jego rozdział opiera się naczymś nowym, nieodgadnionym ,budowanym niejako od początku. Nie daje to żadnego oparcia i zrozumienia ,prowadzi do uczucia wyobcowania i dekadencji, człowiek jest skazany na własne przemyślenia i...
Leer documento completo

Regístrate para leer el documento completo.

Estos documentos también te pueden resultar útiles

  • Nietsche
  • Nietsche
  • Nietsche
  • Nietsche
  • Nietsche
  • nietsche
  • Verda en nietsche
  • Teoria De Nietsche

Conviértase en miembro formal de Buenas Tareas

INSCRÍBETE - ES GRATIS