Problems Written Equation
1. You want to buy a bouquet of yellow roses and baby’s breath for $ 16. The baby´s breath costs $3.50 per bunch, and the roses cost$ 2.50 each. You want one bunch of baby’s breath and some roses for your bouquet. How many roses can you buy?
3.50+2.5r=16
2. Suppose you walk at the rate of 210 ft/min. You need to walk10,000 ft. How many more minutes will it take you to finish if you have already walked 550 ft?
210t+550=10 000
3. To mail a first class letter, the U.S. Postal Service charges $ 0.34 forthe first ounce and $ 0.21 for each additional ounce. It costs $ 1.18 to mail your letter. How many ounces does your letter weigh?
0.34+0.21a=1.18
4. The attendance at a baseball game was400 people. Student tickets cost $ 2 and adult tickets cost $ 3. Total ticket sales were $ 1050. How many tickets of each type were sold?
2s+3a=1 050 s+a=400→ s=400-a
→ 2(400-a)+3a=1050
5. The perimeter of a pool table is 30 ft. The table is twice as long it is wide. What is the length of the pool table? l=2w
2l+2w=16 → 2(2w)+2w=16
6. Lopez spent 13of his vocational money for travel and 25 of his vacation money for lodging. He spent $ 1 100 for travel and lodging. What is the total amount of money he spent on his vacation?
13v+25v=1 1007. Hans needs to rent a moving truck. Suppose Company A charges a rate of $ 40 per day and Company B charges a $ 60 fee plus $ 20 per day. For what number of days is the cost the same?40d=60+20d
8. Suppose a video store charges nonmembers $ 4 to rent each video. A store membership cost $21 and members pay only $ 2.50 to rent each video. For what number of videos is thecost the same?
4v=21+2.5v
9. You are riding your bicycle. It takes you 28 min to go 8 miles. If you continue traveling at the same rate, how long will it take you to go 15 miles.
828=15t
Regístrate para leer el documento completo.