UD basquet

Páginas: 13 (3221 palabras) Publicado: 23 de agosto de 2013
UNITAT DIDÀCTICA 3: JUGUEM A BÀSQUET

Objectius d’aprenentatge:
1. Executar i conèixer els principals gestos tècnics i desplaçaments del bàsquet.
2. Conèixer el reglament bàsic del bàsquet
3. Distingir les situacions tàctiques que es produeixen al bàsquet (tant en atac com en defensa)
4. Jugar un partit de bàsquet, independentment del nivell de joc assolit
5. Ser conscient que forma partd’un equip i preocupar-se per la consecució d’uns fins comuns.
6. Tenir cura i respectar el material a l’hora de treballar amb ell.
7. Dutxar-se després de fer activitat física

Criteris d’avaluació:
Resoldre situacions de joc: 2x2, 3x3 i 5x5
Millorar l’execució de la tècnica: bot, passada, llançament, finta,...
Ser capaç de donar continuïtat a una jugada, donant més importància a lesintencions i al actuar que no pas al resultat de l’actuació.
Manifestar cooperació amb els companys de l’equip per la consecució d’un objectiu comú així com manifestar respecte per l’adversari.
Respectar el nivell individual dels companys, ajudant als companys que ho necessitin.
Adoptar hàbits higiènics després de la sessió
Mostrar l’adquisició de conceptes relacionats amb la tècnica i la tàcticaen exercicis escrits.
Manifestar cura pel material i les instal·lacions.

PLANIFICACIÓ DE LA UNITAT DE PROGRAMACIÓ:
Objectius de cada sessió:
Sessió 1: Avaluació inicial dels elements tècnics i tàctics a través del joc global.
Sessió 2: Treballar els diferents tipus de passades
Sessió 3: Treballar el bot i la passada
Sessió 4: Treballar la tècnica de llançament
Sessió 5: Treballar el joc2x2 i els conceptes de passar i tallar i les fintes.
Sessió 6: Treballar la defensa individual i el concepte de defensa en triangle
Sessió 7: el joc de 5 i aprendre el nom de les diferents posicions dels jugadors.
Sessió 8: Veure i practicar un sistema de competició
Continguts tècnics de cada sessió:
Sessió 1: La passada de pit, picada, per sobre el cap amb dues mans i de beisbol.
Sessió 2:El bot alt o de velocitat, el bot baix o de protecció, els canvis de mà i el bot amb la mà hàbil i no hàbil
Sessió 3: Col·locació del cos; peus, flexió de genolls, tronc lleugerament en rotació, angle de braç, canell i mà, i posició de les mans. Acció de llançament, cadena cinètica del cos i acció dels dits. Rotació de la pilota
Sessió 4: Seqüència dels peus en les entrades, entrades per ladreta, entrades per l’esquerra, rebot després d’un llançament
Sessió 5: Fintes de desmarcada (vaig i vinc), passar i tallar i bloqueigs
Sessió 6: Marcatge a l’home, triangle defensiu (jugador amb pilota, jugador sense pilota)
Sessió 7: Col·locació a la pista, posicions dels jugadors.
Sessió 8: Diferents sistemes de competició, aplicació d’un d’ells
Metodologia:
La metodologia utilitzada preténl’aprenentatge a partir de les situacions jugades i activitats globals, i no a partir de la repetició de gestos tècnics fins que aquets siguin dominats. Els exercicis tècnics que es realitzin han de servir per corregir la tècnica, però l’aprenentatge ha de ser a través del joc per tal de convertir-ho en una activitat motivant. Els alumnes han de veure quina és la tècnics correcta, per veure la sevaefectivitat. En alguns exercicis dividirem els alumnes per nivells, de forma que cada alumne practiqui els gests tècnics de forma adequada, i proposarem tasques obertes que incloguin diferents nivells. La formació de grups serà de dos tipus; homogenis, de forma que tothom tingui oportunitats, i heterogenis, on els més hàbils hauran d’ajudar i entendre els menys hàbils, que s’hauran d’esforçar més.Ús de les TIC:
En aquesta unitat didàctica no utilitzarem aquest recurs. Tot i això, si per motius climatològics o d’espai, hem de fer alguna sessió a l’aula, es poden utilitzar dos tipus de vídeos; un d’un partit d’alt nivell, on els alumnes puguin veure els conceptes tècnics i tàctics, i un altre gravat a classe, on ells mateixos puguin veure els seus propis errors.

Criteris de...
Leer documento completo

Regístrate para leer el documento completo.

Estos documentos también te pueden resultar útiles

  • UD
  • UD
  • basquet
  • basquet
  • basquet
  • Basquet
  • Basquet
  • El basquet

Conviértase en miembro formal de Buenas Tareas

INSCRÍBETE - ES GRATIS