Unitat Didàctica 1er ESO Pla d'Acció Tutorial
1
ÍNDEX
NOM DE LA UNITAT DIDÀCTICA: TREBALL EN EQUIP I RESPONSABILITAT
3
JUSTIFICACIÓ DEL TEMA
3
OBJECTIUS I CONTINGUTS CURRICULARS
4
ACTIVITAT 1:
UNITAT DIDÀCTICA : QUI ACTUA MILLOR?
5
ACTIVITAT 2:
UNITAT DIDÀCTICA: L’HORARI DELS PARES
8
ACTIVITAT 3
UNITAT DIDÀCTICA: CONSTRUÏM O DESTRUÏM?
10
ANNEX 1
12
ACTIVITAT 4UNITAT DIDÀCTICA: “ELS MOSQUETERS: TOTS PER A UN I UN PER A TOTS”
13
ANNEX 2
17
ACTIVITAT 5
UNITAT DIDÀCTICA AJUDEU-VOS A GUANYAR
18
ANNEX 3
20
ACTIVITAT 6
UNITAT DIDÀCTICA: LA COOPERACIÓ SENSE ÀNIM DE LUCRE
22
ACTIVITAT 7
UNITAT DIDÀCTICA: IMAGINA'T EL MÓN
24
ANNEX 4:
26
ACTIVITAT 8
UNITAT DIDÀCTICA: EL TEMPS VOLA
28
ANNEX 5
30
2UNITATS DIDÀCTIQUES
NOM DE LA UNITAT DIDÀCTICA: TREBALL EN EQUIP I RESPONSABILITAT
JUSTIFICACIÓ DEL TEMA:
Ens trobem a Castelló de la Plana, a l'institut públic Francesc Ribalta. Està situat al centre de la ciutat.
L'aula en la qual ens trobem té les següents característiques:
−
La classe és de vint-i-nou alumnes
−
Entre ells, hi ha dos alumnes repetidors que no mostren interès per lesclasses i són força
disruptius, dificultant en nombroses ocasiones el desenvolupament de les classes.
−
Un petit grup d’alumnes mostren molt d’interès i esforç per superar les assignatures. Però creiem
que no poden incrementar el rendiment i desenvolupar les seues potencialitats, pel difícil funcionament de
la classe.
−
Acabem de rebre una alumna xinesa que té dificultats perentendres, comunicar-se i socialitzar-se
amb la resta.
−
La major part dels nostres alumnes són fills de famílies de classe mitjana o mitja-alta, i tenen la
possibilitat de tenir accés a totes les necessitats.
Aquesta unitat didàctica és important desenvolupar-la en les sessions de tutoria perquè s'ha detectat a una
alumna amb problemes per a organitzar-se el temps lliure a casa. Consideremla possibilitat que aquest
problema puga estar més extès en l'aula.
Per aquesta raó, centrarem aquesta UD a desenvolupar la responsabilitat individual fora de l'aula, i millorar
la cooperació, ja que el treball en equip comporta un aprenentatge significatiu per a l'alumnat.
3
OBJECTIUS I CONTINGUTS CURRICULARS
OBJECTIUS
*
COMPRENDRE
CONTINGUTS
ÀREA DE CONEIXEMENT*RESPONSABILITAT
PAT (Pla d'Acció Tutorial)
LA
IMPORTÀNCIA DEL TREBALL
FORA DE L'AULA
CIÈNCIES DE LA NATURA
* SABER ADMINISTRAR EL
TEMPS LLIURE
*COOPERACIÓ
MÚSICA
*COMUNICACIÓ ENTRE EL QUI
ORDENA
I
EL
QUE
REP
L’ORDRE.
* APRENDRE A TREBALLAR EN
GRUP
* SABER ESCOLTAR L'OPINIÓ
DELS ALTRES
4
PARTICIPACIÓ ACTIVA
ACTIVITAT 1
NOM DE LA UNITAT DIDÀCTICA : QUIACTUA MILLOR?
OBJECTIUS:
- Desenvolupar el sentit de la responsabilitat.
- Desenvolupar i potenciar la capacitat de raonament i negociació.
- Participar en el debat.
- Recopilar les conclusions del debat.
CONTINGUTS/ÀMBITS D’ACTUACIÓ:
- Conceptuals: Concepte de responsabilitat, anàlisi de la situació, síntesi de les conclusions del debat.
- Procedimentals: Representació d’una situacióhipotètica i argumentació en un debat.
- Actitudinals: Responsabilitat i participació en el debat.
PAT (àmbit d’actuació de la tutoria).
COMPETÈNCIES BÀSIQUES:
Competència social i ciutadana
Autonomia e iniciativa personal
Competència per aprendre a aprendre
Competència en comunicació lingüística
METODOLOGIA:
Joc de Rol
MATERIALS:
Disposició del grup en cercle a l’aula per al debat (podermoure el mobiliari de l’aula)
Pissarra i clarió
Fitxes amb el rol de cada personatge
TEMPORALITZACIÓ:
Una sessió de 50 minuts
ESPAIS :
Aula de classe
DESENVOLUPAMENT :
Introducció (5-10 minuts): El professor anuncia que es va a dur a terme un joc de rol en l’aula. En primer
lloc, divideix la classe en tres grups. A continuació demana un voluntari de cada grup.
5
Desenvolupament (30...
Regístrate para leer el documento completo.