Unitat Didàctica: Llançaments I Recepcions

Páginas: 16 (3809 palabras) Publicado: 20 de abril de 2012
UNITAT DIDÀCTICA: LLANÇAMENTS I RECEPCIONS
CURS: 1r de primària
BLOC DE CONTINGUTS:
Habilitats motrius i qualitats físiques bàsiques
- Experimentació de diferents formes i possibilitats de moviment i d’execució i control d’habilitats motrius bàsiques.
- Participació de forma activa i autònoma en la resolució de problemes motrius senzills.
- Disposició a participar en activitatsdiverses acceptant l’existència de diferències en el nivell d’habilitat.

OBJECTIUS DIDÀCTICS:
Executar la passada i recepció amb un mateix.
Executar amb una pilota passades amb la ma a un company o companya situat a diversos metres de distància.
Executar amb una pilota passades amb el peu a un company o companya situat a diversos metres de distància.
Rebre correctament la pilotallançada per un company o companya situat a diversos metres de distància.
Agafar el control d’una pilota passada amb el peu per un company o companya.
Efectuar llançaments i recepcions amb indiaques.
Efectuar llançaments i recepcions amb plats voladors.
Cooperar amb els companys.
Comportar-se respectuosament amb els seus companys i companyes.
10) Acceptar les regles i normes delsdiferents jocs realitzats.
11) Rentar-se les mans i la cara després de cada sessió.

TEMPORALITZACIÓ

Al cicle inicial es realitzen 105h d’educació física, 12 de les quals s’utilitzaran per realitzar les 8 sessions per treballar les habilitats motrius bàsiques de llançament i recepció.
La unitat didàctica es portarà a terme als mesos de gener i febrer. Realitzen una classe d’educaciófísica per setmana on realitzarem les sessions de “llançament i recepció”.
Al realitzar la unitat didàctica s’ha de tenir en compte la durada i la seva distribució.
La unitat didàctica consta de 8 sessions d’una hora i mitja de durada. Es realitzarà una hora quart de pràctica i el quart d’hora restant es destinarà a la higiene dels nens i a portar el material al gimnàs.
Pel que fa a ladistribució de les sessions, partint de les diverses possibilitats i combinacions que podem trobar, m’he decantat per una pràctica concentrada, ja que tractant-se d’alumnes de Cicle Inicial i considerant la dificultat que pot arribar a representar per a ells aquesta U.D., crec més convenient realitza les sessions seguides.
Primerament farem una sessió d’avaluació inicial, per veure el nivell delsalumnes i tenir un punt de referència per poder programar les sessions al màxim d’ajustades al seu nivell i per poder contrastar els resultats obtinguts amb els resultats finals. Després es realitzaran cinc sessions amb les corresponents activitats d’aprenentatge. Finalment es destinaran dues sessions més per fer l’avaluació final.

Repartiment de les sessions:
Sessió 1: Avaluació inicial
Sessió2: Experimentació plats voladors
Sessió 3: Experimentació amb les pilotes
Sessió 4: Indiaques i plats voladors
Sessió 5: Passada i recepció amb el peu
Sessió 6: Passada i recepció amb la mà i sticks
Sessió 7: Avaluació final
Sessió 8: Avaluació final

ORIENTACIONS METODOLÒGIQUES

Aquesta unitat didàctica és únicament desenvolupada per l’àrea d’Educació Física, i la part més importantés la part principal, ja que és on es desenvolupen els objectius didàctics marcats. Això no vol dir que en la part inicial (l’escalfament) i en la part final (tornada a la calma) no siguin importants.
És evident que les orientacions metodològiques influeixen directament en el desenvolupament tant de les sessions com de l’aprenentatge dels alumnes en aquestes. Pensar què volem fer serà essencialper arribar a assolir els objectius que prèviament ens hem proposat, per això és imprescindible tenir molt clar quin mètode farem servir en cada part de les sessions.
En el meu cas, i per tant en aquesta unitat didàctica, es veuran reflectits diferents mètodes d’ensenyament classificats per Mosston.
Pel que fa a les parts inicials de les sessions la majoria d’elles han estat dutes a terme a...
Leer documento completo

Regístrate para leer el documento completo.

Estos documentos también te pueden resultar útiles

  • Unitat Didàctica De Ciencies Naturals I Socials
  • Unitat Didàctica
  • Unitat didàctica educació Musical i Plàstica adaptada a l'alumnat d'educació primària.
  • Unitat Didàctica Emocions
  • unitat didactica valencia
  • Unitat Didàctica De La Tardor
  • Unitat Didactica El Mercat
  • Unitat didàctica suma portant

Conviértase en miembro formal de Buenas Tareas

INSCRÍBETE - ES GRATIS