Hkhk

Solo disponible en BuenasTareas
  • Páginas : 16 (3934 palabras )
  • Descarga(s) : 4
  • Publicado : 1 de junio de 2010
Leer documento completo
Vista previa del texto
Lesson 1:

ON YOUR OWN: BIRTHDAYS

My birthdays is April 18.

I was happy that day. My mother gave me a surprise.

She cooked a cake very delicious.

My father song me a sing and my brother gave me many presents like a shoes, belt, candy, jacket.

Pag 5CHECK-UP

True or False?

1. Tom and Janet are in college.

True

2. Tom lives on the West Coast.

True

3. Janet was sick last year.

False

4. Janet sent Tom a silver bracelet last year.

False

5. They were friends when they were children.

True

6. Walter and Linda don`t live in Minnesota now.

False

7. Alabama isin the north.

True

8. Minnesota and Alabama are far apart.

True

9. Walter and Linda bought a new car last year.

True

10. Even though Walter and Linda live far apart from their friends, they´re still very good friends.

True

CHOOSE

What word doesn´t belong?

1. a. grandmother b. boyfriend c. girlfriend d. daughter

2. a.sweater b. necktie c. belt d. doll

3. a. east b. north c. coast d. south

4. a. morning b. night c. weekend d. afternoon

5. a. last year b. tomorrow morning c. tree years ago d. yesterday

IN YOUR OWN WORDS

A very good friend

Do you have a very good friend who lives faraway?

Tell about your friendship.

I know to her in the university

I called her for 2 times for day

We talked about: boys, test, homework, etc.

For her birthdays I set big bear and candy because she likes very much

Every time that somebody needs my helps. I´m therePag 7

Lesson 2:

ON YOUR OWN: Would You Care for Some More?

A. How do you like cake?

B. I think it´s delicious

A. I´m glad you like it. Would you care for some?

B. Yes, please. But not too much. Just a few.

My doctor says that too much cake is bad for my health.Pag 13

CHECK-UP

Using these models, make questions and answer based on the story.

A. How many apples did he buy?

B. He bought only a few apples.

A. How much?

B. A pound of apples.

A. How much does a pound of apples cost?

B. A dollar twenty – five.Pag 14

IN YOUR OWN WORDS

Tell about food you like.

I like chocolate. In fact I eat it all the time. My doctor often tell me that I eat too much chocolate, but I don´t think so. I think it´s delicious.

Tell about food you like.

I don´t like vegetables. In fact I never eat them. My sister often tell me that vegetables are good for me, but Idon´t care. I think they taste terrible.

Pag 15

Lesson 3:

CHECK-UP

Joan is at the supermarket. Using these models, create dialogs based on the story.

A. Excuse me. I´m looking for a bread

B. Sorry. There isn´t any more loaf bread

A. There isn´t?B. No, there isn´t. Sorry.

A. Excuse me. I´m looking for a pound of oranges

B. Sorry. There aren´t any more oranges

A. There aren´t?

B. No, there aren´t. Sorry

Pag 20

HOW ABOUT YOU

Do you have a favorite recipe?

CHECK-UP

Sherman and Dorothy are at the...
tracking img